Başkan Abdülkadir Akkuş Kaleme Aldı: Corona Virüse Karşı Milletçe Mücadele
Yazarlar

 

Kıymetli MARİŞ Üyeleri,

İnsan sağlığını her şeyin üzerinde tutan bir dernek olarak, Çin’de başlayıp Avrupa’ya yayılan ve ülkemize sirayet eden coronavirüs salgını nedeniyle yaşanan gelişmelerden büyük bir üzüntü duyuyoruz. Türkiye'miz bu küresel dram karşısında büyük bir sınav vermekte olup, temennimiz bu süreci milletçe en az hasarla atlatmamızdır. Başta gerçek bir hekim ve devlet adamı sorumluluğu ile milletimizin övgüsüne mazhar olan Sayın Bakanımız Fahrettin Koca'nın şahsında devletimizin verdiği hızlı refleks hepimizin içine su serpmektedir. Bu vesileyle gece-gündüz, genç-yaşlı demeden bu milletin fertlerinin sağlığı için seferber olan sağlık çalışanlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Bizler de MARİŞ olarak, dünyada dramatik boyutlara ulaşan gelişmeler karşısında pro-aktif bir tutumla gerekli tüm önlemlerimizi almış bulunuyoruz. Öncelikli olarak, Sağlık Bakanlığımız tarafından deklare edilen 14 Altın Kural çerçevesinde her ay düzenlediğimiz Cumartesi Buluşmamızı ve diğer toplu halde gerçekleştirdiğimiz organizasyonlarımızı askıya aldık. Gerekli toplantılarımız için dijital altyapımızı oluşturduk. Derneğimizi temsil eden tüm üyelerimizle birlikte bu süreci, paniğe yol açmayacak şekilde soğukkanlı bir duruş sergileyerek atlatacağımıza inancımız tamdır.

Bu süreçte bir diğer sevindirici gelişme ise Cumhurbaşkanımız Sayın Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan 100 milyar TL’lik "İstikrar Kalkanı Paketi" oldu. Coronavirüsle mücadele kapsamında açıklanan bu ekonomik paketin ülkemizin sosyal ve ekonomik hayatının zarar görmemesine büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Paketin Türkiye ekonomisi için adeta bir koruma kalkanı oluşturacağı çok açık bir şekilde görülmektedir. İnşaattan turizme, otomotivden gıdaya kadar hemen her sektörün ve vatandaşlarımızın bireysel olarak faydalanabileceği paket ile coronavirüs “mücbir sebep” olarak tanımlanmıştır. Bu tanımlama; vatandaşlar, işletmeler, şirketler ve kurumlar açısından birtakım hukuki hakları da beraberinde getirmiştir.

Paket ile özellikle üyelerimizin ağırlıkta olduğu tekstil-hazır giyim sektörü aktörlerinin bu dönemde en çok ihtiyaç duyduğu SGK primleri, kredi, anapara ve faiz ödemelerinin ötelenmesi sağlanmıştır. Satışların hız kazandığı inşaat sektöründe kredi kullanım oranının yükseltilmesini de sektördeki canlılığın diri tutulması için çok önemli bir adım olarak karşıladık. Vatandaşlarımızın virüs nedeniyle oluşabilecek ekonomik sıkıntılarına da çözüm sunan bir yaklaşıma sahip olan paket aracılığıyla işletmelerin, kurumların ve özetle ülkemizin bu süreci hasarsız atlatacağına inanıyoruz.

Büyük milletimizin böyle sıkıntılı dönemleri aşacak sabrı, ümidi ve iradesi olduğunu yeniden hatırlatıyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.

 

Tarih: 19.03.2020