Başkan Abdülkadir Akkuş Kaleme Aldı: Güçlü Türkiye, Güçlü MARİŞ Vizyonu..
Yazarlar

 

Kıymetli MARİŞ Üyeleri,

Sizlere en kalbi selamlarımı sunuyorum. Bu kıymetli platformdaki yazılarımla her ay sizlerle görüşlerimi paylaşacak olmanın büyük mutluluğu içerisindeyim.

Malumunuz olduğu üzere, geride bıraktığımız yıllar Türkiye ekonomisi için oldukça zorlu geçti. 15 Temmuz hain darbe girişimi, müteakip terör olayları, döviz kurları üzerindeki spekülatif girişimler, yeni sistemin geçiş sancıları ve küresel ticaret savaşlarının ülke ekonomisine etkileri derken iş dünyası olarak “acı reçeteyi” tecrübe ettiğimiz bir dönemi, inşallah geride bırakıyoruz.  Şüphesiz,  sürecin etkileri sürüyor ancak ne mutlu ki, masamızdaki birçok gösterge tünelin sonundaki ışığı işaret ediyor.

İnanıyoruz ki, jeo-stratejik konumu ve  benzer süreçleri daha önce yaşamanın vermiş olduğu kolektif birikimle ülkemiz, bu zorlu süreci de atlatmayı bilecektir. Nitekim, birçok küresel gücün muhalefetine rağmen geçtiğimiz aylarda muvakkafiyetle altından kalktığımız “Barış Pınarı Harekatı”, Türkiye’nin güçlü bölgesel ve küresel pozisyonunu bir kez daha tescil etti. Şüphesiz asıl zorluk, bu askeri operasyonun uluslararası meşruiyetini sağlamaktı ki, birçok tehdit ve baskıya karşın Türkiye’nin Suriye konusundaki tezlerini uluslararası camiaya kabul ettirdiğini sevinerek gördük.

Uluslararası alandaki başarılı diplomasimizi, iç piyasada enflasyon ve faizlerdeki hızlı düşüş destekledi. Tüm bu gelişmelerin piyasalarda önemli bir rahatlamayı getireceğini görüyoruz. İhracat odaklı büyümesini sürdüren Türkiye’nin yılı iyi bir noktada kapatacağına dair beklentilerimiz yüksek.

Diğer yandan, işsizlik ve daha da önemlisi genç işsizliği önemli bir sorun olarak ajandamızda duruyor. Piyasalardaki iyimserlik ve pozitif göstergelerle birlikte, istihdamın kademe kademe iyi göstergelere doğru evrileceğine inanıyoruz ki, MARİŞ bünyesindeki şirketler olarak, bu hususta da elimizden geleni yapmaya hazır olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz ifadesinde belirttiği gibi, “Ekonomisi zayıf bir millet, yoksulluktan ve düşkünlükten kurtulamaz; güçlü bir uygarlığa, kalkınma ve mutluluğa kavuşamaz; toplumsal ve siyasal yıkımlardan kaçamaz.. Tam bağımsızlık ancak ekonomik bağımsızlıkla mümkündür”. Bu kıymetli görüşün ışığında, gerek Türkiye gerekse Mardin iş dünyası olarak üretim ve yeni pazarlar bulma konusunda gösterdiğimiz iradeyi sürdürecek ve güçlü Türkiye ekonomisi yolunda emin adımlarla ilerleyeceğiz.

Sizlerle Buluşmayı Sürdürüyoruz..

Bu yıl içerisinde gerçekleştirdiğimiz yeni yönetim kurulu seçimimiz, yeni yönetim şemamız, İSO 1000 firmalarını da içeren 150’yi aşkın kıymetli üyemizle güçlü Mardin vizyonunu destekliyoruz.

Mardinli hemşehrilerimiz ve Mardin iş dünyası nezdinde büyük itibar gören “Cumartesi Buluşmalarmız”, yenilenen dernek merkezimizde kaldığımız yerden ve daha güçlü şekilde sürüyor. Bloomberg HT Haber Koordinatörü Ali Çağatay, Fuzulev Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal, yeni dönemde ilk konuklarımız oldu. Allah kısmet ederse, Aralık ayı içerisinde MÜSİAD 3’üncü Dönem Başkanı ve Albayrak Holding CEO’su Ömer Bolat’ı sizlerle buluşturacağız.

Strateji Çalıştayımıza Davetlisiniz..

Sizlerle paylaşmak istediğim bir başka etkinlik ise, Ocak ayında gerçekleştireceğimiz “Strateji Çalıştayımız”..

MARİŞ üyelerinin taleplerini yönetim mercilerine aktarmasını sağlayacak bu program sayesinde MARİŞ’in strateji belgesini ve yol haritasını güncellediğimiz gibi, üyelerimize temas ederek bir kez daha katılımcı yönetimin esaslarını hayata geçireceğiz..

Bu nedenle, Ocak ayında gerçekleştireceğimiz çalıştayımıza dört gözle tüm üyelerimizin katılımını bekliyorum.

İnanıyorum ki MARİŞ, sizlerin fikir ve katkılarıyla büyüyecek, Türkiye iş dünyasındaki güçlü konumunu pekiştirecektir.

Gelecek ay görüşmek dileğiyle,

Hayırlı işler ve bol kazançlar diliyorum.

Abdülkadir AKKUŞ

 

 

 

 

 

 

Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş İstanbul Mardinli İşadamları Derneği İstanbul Mardinli İşadamları Derneği Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş İstanbul Mardinli İşadamları Derneği İstanbul Mardinli İşadamları Derneği Mardin, Mariş, İstanbul, Mardin, Mardin Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş İstanbul Mardinli İşadamları Derneği İstanbul Mardinli İşadamları Derneği Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş İstanbul Mardinli İşadamları Derneği İstanbul Mardinli İşadamları Derneği Mardin, Mariş, İstanbul, Mardin, Mardin Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş İstanbul Mardinli İşadamları Derneği İstanbul Mardinli İşadamları Derneği Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş İstanbul Mardinli İşadamları Derneği İstanbul Mardinli İşadamları Derneği Mardin, Mariş, İstanbul, Mardin, Mardin Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş İstanbul Mardinli İşadamları Derneği

Tarih: 06.12.2019