OSMAN ALTUNEL - BLOCKCHAİN VE DIŞ TİCARET
Yazarlar

BLOCKCHAİN VE DIŞ TİCARET

Hayatımıza bitcoin ile giren Blockchain hayatımızda daha neleri değiştirecek. 
Endüstri 4.0 ile başlayan değişim Karanlık fabrikalarla robotlarla yoluna devam ederken birçok alanında hizmet sektörünü barındıran Dış ticaret belki de bu alt yapıya en uygun sektör.
 Zira üretimden sonra  alıcıya ulaşana kadar Gözetim şirketleri,sigorta şirketleri Gümrük Müşavirleri Bankalar  lojistik şirketleri (depo nakliye) gibi  ürünün zamanında müşteride olması için koordineli hareket etmek zorunda olan bir çok hizmet grubu hizmet vermektedir
yapılan araştırmaya göre bugün 760 milyon USD lik bir büyümeye ulaşmış olan blockchain pazarı 2024 yılında 60 milyar USD lik pazara ulaşacak.
Her ne kadar kripto para teknolojisi için geliştirilmiş olsa da  blockchainin yapacakları bununla sınırlı değil.
Peki konusu dış ticaret olanların hayatında   neler değişecek.
Son 20 yılda dünya üzerinde dolaşan konteyner sayısı tam 3 kat artmıştır, ticaretteki bu hiza rağmen eşyaların dolaşımı için gerekli özel belge teminleri eşyanın Hareketi için ciddi kısıt oluşturmaktadır. Ticari mevzuata uyumdan kaynaklı problemler gecikmelerin yansıra şirketlerin irili ufaklı cezalar almasına yol açmakta aynı zamanda devlet yetkililerin uygulayabileceği risk kontrollerinin yönetiminde güçlüklere yol açmaktadır.  Dünya’da dönen sahte ürün ticaretinin 250 milyar USD civarında olduğu hesap edilmektedir Alıcı satıcı arasındaki ticaret verimsizleşirken rüşvet ve ikili ilişkilere bağlı ticaret modeli yürümektedir. Bu verimsizlik Devletlerin vergi kaybına uğramalarının yanı sıra ciddi güvenlik sıkıntılarına yolaçabilmektedir.
Sipariş/paketleme aşamasından başlayacak olan blockchain, ticaret konusu metanın tüm taraflarının şeffaf olarak izleyebileceği bir aşamalar zinciridir. Sistemin başlangıç anından itibaren izlenebilir olması yapılan hatanın erken düzeltilmesine sürecin doğru ve hatasız işlemesini sağlayacaktır. Gümrük işlemleri istenilen belgelerin doğruluğu ve güvenilirliği sistem üzerinden sağlanabileceği için üretim sonrası lojistik ve belge kaynaklı gecikmeler sıfıra inecektir. Sistemin tarafları olan alıcı, satıcı, gümrük ve resmi kurumlar, bankalar survey şirketleri açık ve şeffaf olan bu işleyişte doküman güvenliğinden emin olacaklardır.
 Blockchain sisteminde ithalatı  yapılan ürün TIR’a yüklendikten sonra daha daha Almanya’dan çıkmadan  ithalatçı tarafından gümrük vergisi yatırılabilecek  ihracatçı ürün bedelini tahsil edebilecek araç Kapıkuleyi geçer geçmez ürün müşteriye sevk edilebilecektir. Hem de yapılması gereken  tüm zorunlu  muhasebe  ve stok işlemleri yapılmış olarak.
Her ne kadar ülkemizde Gümrük teşkilatı Ticaret bakanlığına altında konumlanmakta ise de ABD Kanada gibi ülkeler Gümrük teşkilatlarını güvenlik ile ilgili bakanlıkların altında konumlandırmışlardır.  Blockchain sisteminde mali  ve ürün standardı gibi konular zaten kontrol altında olacağı  için Gümrük teşkilatı bu sistemin dışında kalan ticaret ürünlerinin kontrolünü daha etkin yapabilecektir.  Zorlu bir coğrafyada bulunan ülkemizin Dış ticarette  blockchain için şimdiden yerini almalı altyapısını zaman geçirmeden oluşturmalıdır

 

 

BTP (blokchain Ticaret platformu) 2019 yılı sonu itibariyle ülkemizde dış ticaret işlemlerinin unsurlarından olan karayolu ihracat ve karayolu ithalat modüllerini  bu platform üzerinden başlatmayı düşünüyor.

 

Yazar Osman Altunel 

 

 

 

 

 

 

Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş İstanbul Mardinli İşadamları Derneği İstanbul Mardinli İşadamları Derneği Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş İstanbul Mardinli İşadamları Derneği İstanbul Mardinli İşadamları Derneği Mardin, Mariş, İstanbul, Mardin, Mardin Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş İstanbul Mardinli İşadamları Derneği İstanbul Mardinli İşadamları Derneği Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş İstanbul Mardinli İşadamları Derneği İstanbul Mardinli İşadamları Derneği Mardin, Mariş, İstanbul, Mardin, Mardin Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş İstanbul Mardinli İşadamları Derneği İstanbul Mardinli İşadamları Derneği Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş İstanbul Mardinli İşadamları Derneği İstanbul Mardinli İşadamları Derneği Mardin, Mariş, İstanbul, Mardin, Mardin Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş Mariş İstanbul Mardinli İşadamları Derneği

 

Tarih: 26.10.2019